4:33 PM
Таємницю величезних кратерів, що утворюються у мерзлоті Сибіру, розкрито

сибір ямал кратер Вченим за допомогою безпілотної зйомки, створення тривимірної моделі та штучного інтелекту вдалося пояснити природу масивного кратера глибиною 30 метрів, який утворився в тундрі Сибіру, на півострові Ямал e травні-червні 2020 року.

Так, виявлені в нижній частині кратера незвичайні гроти і порожнини підтвердили припущення дослідників про те, що подібні воронки виникають у результаті потужного викиду метану, який накопичується в крижаній порожнині й утворює пагорб на поверхні. Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі Geosciences, пише CNN.

Як зазначається в роботі вчених, що побували на місці утворення кратера в серпні 2020 року, спочатку пагорб збільшується, а потім відбувається вибух, після якого залишається кругла вирва, а лід і земля опиняються розкиданими на сотні метрів.

Проте як і раніше невідомим є джерело метану, який провокує вибух. Імовірно, він міг піднятися з надр Землі, утворитися ближче до її поверхні або з’явитися одразу з двох таких джерел.

За допомогою супутникової зйомки дослідники також визначили, що вибух стався між 15 травня і 9 червня 2020 року. Вперше кратер помітили з вертольота 16 липня 2020 року.

Він став сімнадцятим з тих, що з’явилися на віддалених півостровах Ямал і Гидан у Росії. Однак у точності невідомо, скільки їх усього і коли може відбутися наступний вибух.

У зв’язку з цим вчені з Центру досліджень клімату Вудвелла (Массачусетс) розробили алгоритм визначення змін у рельєфі для прогнозування формування нових воронок.

На думку дослідників, кратери – це тільки один тривожний знак, який свідчить про радикальні зміни, що відбуваються в північних широтах Землі.

“Кратери й інші різкі зміни, що відбуваються в рельєфі Арктики, вказують на її швидке потепління і танення. Це може мати найсерйозніші наслідки для жителів Арктики і для всього світу”, – каже одна зі співавторів дослідження, програмна директорка Центру досліджень клімату Вудвелла С’ю Наталі .

Переглядів: 304 | Додав: abel | Теги: Ямал, Сибір, Кратер | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar