9:52 AM
Потенційно придатні для життя, скільки планет у галактиці

планета галактика У Всесвіті мало планет, які мають схожі умови на умови життя на Землі (співвідношення суші та води). Так, нові дослідження демонструють, що близько 30 відсотків планет, схожих на Землю, можуть становити лише 1 відсоток усіх скелястих космічних тіл у придатних для життя областей зірок, де на поверхні планети може бути рідка вода. При цьому 80 відсотків таких тіл майже повністю зайняті сушею, а близько 20 повністю океанічні.

Такі висновки були досягнуті при моделюванні взаємозв’язків води у мантії планети та перетворення планетою континентальної суші через тектонічні плити. Так, за словами Тільмана Слона, виконавчого директора Міжнародного інституту космічної науки у Швейцарії та члена дослідницької групи, у землян є можливість отримання усіх переваг від балансу площі суші та океану на нашій планеті. Він вважає, що навряд чи друга "Земля" буде такою самою, як наша.

Так, на Землі відношення суші до океану складає близько 1:3, і у випадку більшості планет ситуація може змінитися на користь моря чи суші. Спон та його колега Денніс Х’юнінг, докторант Постдамського інституту дослідження впливу на клімат у Німеччині дійшли до висновку, що такі зміни є найбільш імовірними, коли надра планети досягають температури близько 1410 градусів за Цельсієм біля кори та 3700 градусів за Цельсієм на великій глибині. Домінація суші/води залежить від можливості циркуляції води над сушей при певній температурі мантії у зонах субдукції між тектонічними плитами.

На Землі такі умови були досягнуті близько двох з половиною мільярдів років тому, коли доходив до кінця архейський період і на нашій планеті був досягнутий тонкий баланс, при якому ми живемо і зараз. При цьому баланс протягом цих років також змінювався, просто швидкість змін не настільки значна, щоб ми змогли це помітити. У інших планет ця переломна точка була досягнута набагато раніше.

Усередині земельної тектоніки внутрішнє тепло спричиняє геологічну активність, таку як землетруси чи виверження вулканів, а це, у свою чергу, провокує зростання континентів. При цьому ерозія суші – це частина серії циклів, у рамках яких атмосфера та надра Землі обмінюються водою. Числові моделі, створені вченими, дають зрозуміти, що наша планета може бути унікальною.

Розглядались також інші фактори, у тому числі виділення вуглекислого газу, що сприяє вуглецево-силікатному циклу (це, у свою чергу, можна охарактеризувати як своєрідний довготерміновий термостат, що контролює температуру планети протягом мільйонів років). Це означає, що на планетах з однаковою температурою та іншими умовами, клімат та форми життя можуть бути не такими, як на Землі.

Слід зазначити, що результати цих досліджень не збігаються з результатами, що демонструють інші дослідницькі групи. Так, для прикладу, у дослідженні Евелін Макдональд з Університету Торонто демонструється, що для припливно-замкнених планет чим більша суша, тим вищою є середня температура поверхні. При цьому в найвідомішому дослідженні наземних планет, яке проводилось під керівництвом Ютаки Абе з Токійського університету у 2011 році, демонструється, що планети з домінацією суші можуть бути придатними для життя при набагато довшій відстані до зірки, ніж планети з домінацією води. Вони не замерзають настільки швидко, оскільки не мають стільки води, яка трансформується у воду та сніг. При цьому результати описуваного дослідження повністю узгоджуються з висновком Спона та Х’юнінга щодо того, що планети, де переважає суша, набагато поширеніші, ніж планети, що нагадують Землю та планети, на яких домінує океан.

Переглядів: 194 | Додав: news | Теги: планета, галактика, життя | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar